Gündem
Giriş Tarihi : 14-02-2022 22:33   Güncelleme : 14-02-2022 22:33

Yenişehir Aziziye ve Gürdoğan mahallerinde atıksu sorununa çözüm

Yenişehir Aziziye ve Gürdoğan mahallerinde atıksu sorununa çözüm

Yenişehir Aziziye ve Gürdoğan mahallerinde atıksu sorununa çözüm

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Yenişehir ilçesinde bulunan Aziziye Deresi’nde atıksu sorununu çözüyor.
DİSKİ Genel Müdürlüğü, Aziziye ve Gürdoğan Mahallelerinde çarpık yapılaşmadan kaynaklı atıksuların dere yatağına deşarj edilmemesi nedeniyle ortaya çıkan koku ve sağlıksız görüntüleri yürüttüğü çalışmayla gideriyor.
1’inci etapta çalışmalar tamamlandı
Aziziye ve Gündoğan mahallelerinin bulunan kaçak yapıların atıksularını dereye akmasını önlemek için DİSKİ, alanı 1 ve 2’nci etaplara ayırarak çalışma yürütüyor.
Özellikle yaz aylarında kaçak yapıların kanalizasyon sularının dereye akmasıyla oluşan kötü kokuların önüne geçmek için yapılan çalışmada ekipler, 1’inci etaba 330 metre kanalizasyon şebeke hattı döşedi.
Eski şebekeyi deplase etmek için çalışmalarını sürdüren ekipler 2’nci etap çalışmalarında ise belirlenen alanlara 310 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı döşeyecek. 
Çalışmayla Dicle Nehri korunacak
DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, devam eden çalışmaları inceleyerek personelden bilgi aldı.
Mevcut hattın ihtiyaca cevap vermediğini ve bu durumdan Dicle Nehri’nin de etkilendiğini vurgulayan Tutşi, DİSKİ’nin kentin göz bebeği Dicle Nehri’ni korumak için hassasiyetle çalışma yürüttüğünü kaydetti. 
Atıksu konusunda herkesi duyarlı olmaya davet eden Tutşi, şöyle konuştu:
“Vatandaşlarımızda özellikle derenin temiz kalması için evsel atıklarını dere yatağına aktarmamalıdır. Bu konuda herkes duyarlı davranmalıdır. Kolektif bir akıllı bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Sonuçta dere Dicle Nehri’ne akıyor. Dicle Nehri bu kentin önemli kimliklerinden biridir.”