Gündem
Giriş Tarihi : 07-01-2022 14:05   Güncelleme : 07-01-2022 14:05

İhtiyaç sahiplerine yardım eli

İhtiyaç sahiplerine yardım eli

İhtiyaç sahiplerine yardım eli

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında 2021 ihtiyaç sahibi vatandaşları ve engellileri yalnız bırakmadı. 
Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatlarını sürdürmekte zorlanan dar gelirli, engelli, yaşlı, doğal afet mağduru, kimsesiz kişi ve ailelere yönelik çalışmalarını 2021’de artırarak sürdürdü. 
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2021 yılında ihtiyaç sahibi ailelere ve pandemi nedeniyle işyeri faaliyeti durdurulan esnafa 15 bin 200 gıda kolisi desteği sundu.
Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaları için “Sosyal Kart” uygulamasına başlatan Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı,17 ilçede ikamet eden ihtiyaç sahibi 12 bin 110 ailenin hesaplarına 9 milyon 409 bin 50 lira para yatırdı.
Öğrenci ailelerine eğitim desteği
Büyükşehir Belediyesi, üniversiteyi kazanan Diyarbakırlı gençlerin eğitim hayatına katkı sunmak amacıyla “Yeni Üniversitelilere Destek Projesi”ni hayata geçirdi.
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca yürütülen projede devlet, özel veya vakıf üniversitesi fark etmeksizin ilk defa üniversiteye yerleşen ve kayıt yaptıran Diyarbakırlı gençlere bir defaya mahsus 750 lira katkı sağlandı. 
Proje kapsamında 10 bin 602 öğrencinin hesaplarına 750 lira olmak üzere toplamda 7 milyon 951 bin 500 lira para yatırıldı.
Giysi Bankası 790 kişinin ihtiyacını karşıladı 
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesindeki Giysi Bankası’yla binlerce dezavantajlı aileye ulaşarak ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor.

Süleyman Camiinde ise 58 bin kişiye çorba ve limonata ikramı yapıldı. 
Engeller kaldırılıyor
2021 yılında engelli bireylere yönelik Halk Eğitim Merkezi destekli E KPSS, işaret dili, ses eğitimi, bağlama, el sanatları, Braille Alfabesi okuma yazma, otizm, müzik ve ritim, bilgisayar veservis elemanı kursları ile İŞKUR destekli kasiyerlik, sepet örücülüğü, servis elemanlığı, takı tasarım, tığ örücülüğü ve deri işleme kursları verildi. 
Engelli bireylerin mesleki eğitim ve hobi amaçlı kurslar almalarının yanında sosyal ve toplumsal hayata katılımlarını artırmak ve toplumsal farkındalık yaratmak amacı ile önemli gün ve haftalara özgü programlar düzenleyen Engelli Ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü, konser, atölye, piknik, gezi, yemek programları gibi aktivite hizmetleri de sundu. 
Sümer Park Engelli Destek Merkezinde ve Aktif Yaşam Merkezinde bir yılda 3 bin kişiye danışmanlık ve yönlendirme, 5 bin kişiye servis ve 750 kişiye kurs hizmeti verildi. 
Görme engelli bireylerin yazılı materyallere erişebilirliğini sağlamak amacı ile gönüllü bireyler tarafından kitap okumaları yapılarak görme engellilerin kullanması için dijital ortama kaydedildi. 
“Mola Evleri” tamamlandı 
Vali Münir Karaloğlu’nun göreve başlamasıyla kentin eksikliklerinin giderilmesi için verdiği talimatla Büyükşehir Belediyesi, zihinsel engelli bireylere yönelik ‘Gündüzlü Bakım Merkezi Mola Evi’ kurdu. 
Engelli bireylerin yaşam kalitesini artıracak ve engelli bakımında ailelerin yaşadığı sorunların çözümünde yardımcı olacak merkezde; revir, uyku odası, çağrı merkezi, engelli araç hizmeti, psikososyal servis, eğitim odaları, hobi sınıfları, spor salonu, müzik sınıfı, mutfak ve yemekhane bulunuyor. 
Yaşlılar yalnız bırakılmadı
Tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yaşlılar yalnız bırakılmadı.Geleneksel Çocuk Etkinliği” düzenledi. Etkinlikte minikler, eğitmenleri eşliğinde geleneksel oyunları oynayarak doyasıya eğlendi.
Çocuk Şube Müdürlüğü, yıl boyunca minikleri, bilim, sanat, gezi gibi etkinliklerle buluşturarak farklı deneyimler kazanmalarını sağladı.
 .