Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-10-2021 01:19   Güncelleme : 14-10-2021 01:19

Gıda Kontrol Görevlisi Kursu Sona Erdi

Gıda Kontrol Görevlisi Kursu Sona Erdi

Gıda Kontrol Görevlisi Kursu Sona Erdi

​5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında ve Kontrol Görevlisi Kurs Düzenleme Prosedürü gereği kontrol görevlisi kursu il müdürlüğümüz konferans salonunda düzenlendi.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında ve Kontrol Görevlisi Kurs Düzenleme Prosedürü gereği 04-10 Ekim 2021 tarihleri arasında kontrol görevlisi kursu il müdürlüğümüz konferans salonunda düzenlendi.

04.10.2021 tarihinden itibaren 5 gün süren kursa COVİD kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde açılış töreniyle başladı. Kontrol görevlisi kursu açılış törenine, Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu başta olmak üzere Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Hüseyinoğlu, Şube Müdürü Dr. Berna Duman Aydın, bakanlık eğiticileri ve şube müdürlüğü personelleri ile kursiyerler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından İl Müdürü Atalar; açılış konuşmasında 33 medeniyete beşiklik yapmış Diyarbakır hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra tüm dünyanın muzdarip olduğu pandemi sürecinde gıda güvenilirliği denetiminin daha da önem arz ettiğini, bunu sağlamak için var olan gıda kontrol görevlilerinin canla başla çalıştığını, eğitimden sonra sisteme dâhil olacak yeni gıda kontrol görevlilerinin denetim çarkını hızlandırmak üzere büyük sorumluluk taşıdığını dile getirdi.

Cıdıroğlu konuşmasının devamında ilimizde gıda ile temas eden madde üreten, gıda satış, toplu tüketim ve üretim işyeri sayısı ile yem işletmeleri sayısı günümüz itibariyle 10 bin 547 olup bu işletmelere 14 bin 158 adet denetim gerçekleştirildiğini ve uygunsuzluk tespit edilen işletmelere toplamda 776 bin 243 TL İPC uygulandığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Gıda Kontrol Görevlisi Kursu eğitim programı 1. dersle başladı. 5 gün süren eğitimde bakanlığımızın eğitici havuzunda yer alan eğiticiler tarafından 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, ilgili yönetmelikler, tebliğler, prosedürler, diğer ilgili mevzuat düzenlemeleri, Temel HACCP ve ön gereksinimler ve Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi anlatıldı, uygulamalı olarak denetim ve numune alımı gösterildi. Kurs bitiminde kapanış konuşmasını yapan İl Müdür Yardımcısı Hüseyinoğlu tamamlanan kursun bütün kursiyerlere hayırlı olmasını, alınan kurs derslerinden sonra gerçek olgunlaşmanın sahada denetimler esnasında olacağını, tecrübe kazandıkça hata yapılmayacağını ve hata yapmamak için de denetçinin sürekli mevzuat bilgilerini güncel tutması gerektiğini dile getirdi.

 Kurs sonunda düzenli devam eden ve başarı gösteren kursiyerlere katılım belgesi verildi.Akabinde ilimizin coğrafi işaretlerinden olan Diyarbakır Burma Kadayıfı takdim edildi.

.