Diyarbakır Haber
HV
25 MART Cumartesi 01:56

Diyarbakır'da Çadır kentlerde vatandaşların tüm ihtiyaçları gideriliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kurulan çadır kentlerde depremden etkilenen vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2023 20:46   Güncelleme : 17-02-2023 20:46
Diyarbakır'da Çadır kentlerde vatandaşların tüm ihtiyaçları gideriliyor

Depremden etkilenen vatandaşların barınma ihtiyacı için AFAD koordinasyonunda Koşuyolu Parkı, Nevruz Parkı, Kent Meydanı, Park 75, Sümerpark, DESOB yanı ve Kurşunlu cami’de kurulan 728 çadırda 6 bin 560 vatandaş barınıyor.

Büyükşehir Belediyesi, 7 noktada kurulan çadır kentlerde vatandaşların, yeme, içme, giyim, hijyen malzemeleri ve diğer bir çok ihtiyacını gideriyor.

Psikososyal destek ile kişisel bakım hizmeti

Çadır kentlerde psikososyal destek çalışmalarının yanı sıra Kadın ve Aile Daire Başkanlığında görevli eğitmenlerce vatandaşlara kişisel bakım hizmeti veriliyor.

Büyükşehir Beleyesi eğitmenleri tarafından tek kullanımlık makas, tarak, eldiven, önlüklerle hijyen koşulları en üst seviyede tutularak saç kesimi yapılıyor. Çocuklara, kadınlara özenle kişisel bakım hizmeti veriliyor.

“Çalışmalardan memnunuz”

Çadır kentte ailesiyle beraber kalan İldeniz Esenli, çadır kentte yürütülen hizmetlerden ilk günden itibaren yararlandığını söyledi.

İldeniz, şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediyesi her türlü ihtiyacımızla ilgileniyor. Personeller, ihtiyaçlarımız gidermek için yardımcı oluyorlar, ilgileniyorlar. Yemeğimiz, gıda, ayakkabı, giysi ve ihtiyaçlarımızı veriyorlar. Çalışmalardan memnunuz.”

“Büyükşehir Belediyesi sahada çalışıyor”

Depremden etkilenen vatandaşlardan Mikriye Ezgin, çalışmalardan memnun olduğunu aktardı.

Ezgin, şunları dile getirdi:

“Burada gereken destekler yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi bize yardımcı oluyor. Bize çadır, soba, gıda verdiler. Büyükşehir Belediyesi sahada çalışıyor, herkese yetişmeye gayret ediyor, elinden geleni zaten yapıyor. Arkadaşlar bir eksiğiniz var mı diye soruyorlar.”

“Hizmette hiçbir sıkıntı yok”

Depremzedelerden Murat Turan, hizmetlerin eksiksiz yapıldığını anlattı.

Turan, şunları ifade etti:

“Burada yemeğimiz, ekmeğimiz, suyumuz, çorbamız geliyor. Çadırımızı verdiler, ayakkabımızdan çoraba, kazağa kadar her şeyimizi verdiler. İhtiyacımız karşılanıyor, aldığımız hizmette hiçbir sıkıntı yok, eksiğimizi geri çevirmiyorlar, yani hiçbir sıkıntımız yok. Bir vatandaş olarak söylüyorum, çok memnunum. Burada 800 kişi var, ama belediye 2 bin kişilik yemek dağıtıyor.”

“Gece geç saatlere kadar sıcak çorba”

Çadır kentte kalan Serpil Müjdedoğdu ise , “4 aile ile birlikte burada kalıyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hizmetlerden memnunuz. Sabah kahvaltımız, öğle, akşam yemeğimiz, gece geç saatlere kadar sıcak çorba veriliyor. Gereken ihtiyaçlarımızı Bilgievinden alıyoruz.” diye konuştu.

“Büyükşehir Belediyesi’nin bize çok desteği oldu”

Çalışmalarda gönüllü olarak çalışan Sümeyye Sevim, depremzedelerin ihtiyaçlarını gidermek için yoğun çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Sevim, şunları ifade etti:

“Çadırları tek tek gezip ihtiyaçları belirliyoruz. Arkadaşlarla beraber ihtiyaçları liste halinde dağıttık. Gıda yardımı, bebek bezleri, mamalar kıyafetler ayarlamaya çalıştık. Bu aşamada Büyükşehir Belediyesi’nin bize çok desteği oldu.”

AdminAdmin

YORUMLAR
Türkiye Haberi