Gündem
Giriş Tarihi : 06-01-2022 18:54   Güncelleme : 06-01-2022 18:54

Diyarbakır’ın layık olduğu şehirleşme gerçekleştiriliyor

Diyarbakır’ın layık olduğu şehirleşme gerçekleştiriliyor

Diyarbakır’ın layık olduğu şehirleşme gerçekleştiriliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşümden tarihi surların restorasyonuna kadar şehrin güzelleşmesi için 2021’de önemli projeleri hayata geçirdi.
Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılında Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel yapılarının ayağa kaldırılmasından kentsel çöküntü alanlarının şehre kazandırılmasına kadar birçok imar faaliyeti yürüttü.
Surlarda Diriliş devam ediyor
Vali Münir Karaloğlu’nun, göreve geldikten sonra Diyarbakırlılardan gelen yoğun talep üzerine uzun yıllardır bakımsız olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeki Diyarbakır Kalesinde “Surlarda Diriliş” mottosuyla başlattığı restorasyon çalışması sürüyor.
UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne 2015’te 82 burcu ve 5 bin 200 metre uzunluğuyla giren surlarda yapılan çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığının oluşturduğu Bilim Komisyonu ve uzmanlardan oluşan Danışma Kurulunca titizlikle kontrol ediliyor.
İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca 2021’de “Surlarda Diriliş Başlıyor” mottosuyla başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında; 1.

etaptaise; İçkale Müze Kompleksini çevreleyen 11 İçkale burcu ile 75-76 nolu dış burçtan oluşan toplam 13 burç restorasyonu, Amida Höyük çevresine istinat duvarı, hafriyat ve çevre düzenlemesi yapılıyor. 
Dağkapı burçları hat müzesi oluyor
3. etapta Dağkapı, Tek Beden ve 7,8 nolu burçlar ile ara sur duvarlarının restorasyonu yapılıyor. Dağkapı burçları Hattat Hamid Aytaç Müzesi olarak işlevlendirilecek. 
3. etap restorasyon çalışmaları kapsamında yer alan 1-2-5-7 ve 8 No’lu burçların zemin katlarının tespiti ve drenaj sisteminin gerçekleştirilmesine yönelik yapılan kazıda, Kanuni Sultan Süleyman tarafından halkın su ihtiyacının karşılanması için 1543’te yaptırılan ve 1930 yılına kadar kentin ihtiyacını karşılayan su şebekesi bulundu.
Yapım tarzı ve biçimlerinden farklı dönemlere ait olduğu, en üstte bulunan künklerin yakın dönem Osmanlı dönemine, daha derinlerdeki künklerin ise Roma dönemine ait olduğu belirlendi.
Şehzadeler Konağı Sezai Karakoç Kültür Evi olacak
Şehzadeler Konağı’nda müze denetimde ve arkeolog gözetiminde yürütülen çevre düzenleme çalışmaları kapsamında, su künkleri ve 3 ayrı noktada su kuyusu ile yapıya ait olduğu düşünülen duvar izleri ortaya çıkarıldı. 
16.