Gündem
Giriş Tarihi : 03-05-2022 19:36   Güncelleme : 03-05-2022 19:36

Diyarbakır’da “Doğu’nun Kanatları” programının lansmanı yapıldı

Diyarbakır'da "Doğu'nun Kanatları" programının lansmanı yapıldı

Diyarbakır’da “Doğu’nun Kanatları” programının lansmanı yapıldı

Vali Münir Karaloğlu:
“Diyarbakır’ımızda 2 gün sürecek olan Doğu’nun Kanatları programıyla medeniyetimizin büyük inşacılarından 3 önemli şahsiyeti tekrar Diyarbakır’dan insanlığın dikkatine sunmuş olacağız.”
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu medeniyet ve irfanına yön veren zirve şahsiyetleri edebiyat, tiyatro, sinema, resim, müzik ve şiirlerle yeni nesil ve gelecekle buluşturma amacıyla “Doğu’nun Kanatları” programı düzenliyor.
Bu kapsamda, Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde kentte düzenlenecek programının teması olarak belirlenen Feqiye Teyran, Molla Ahmed-i Cezeri ve Ahmed-i Hani’nin eserleri ve bu kişilerden ilham alarak yazılmış eserler kamuoyuna tanıtılacak.
28 Nisan ve 30 Nisan olmak üzere 2 gün sürecek olan programda, Dicle Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumunun düzenleyeceği panel, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğünün yayınlayacağı kitaplar ve dijital kütüphane projesi, Devlet Klasik Türk Müziği ve Medeniyetler Korosu performansı ile TRT Genel Müdürlüğü’nün “İki Nehrin Buluşması” belgeseli yer alacak.
“20 yıl önce maalesef hayaldi”
Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programın tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, teması Doğu’nun yetiştirdiği ve medeniyeti mayalayan büyük şahsiyetler olan bir program dizisine başlayacaklarını söyledi.
Demircan, “Eserlerini Kürtçe olarak yazan bu büyük şahsiyetler medeniyetimizin ve kültürümüzün önemli 3 değeridir. Doğu’nun Kanatları programımız hem Kürtçe hem Türkçe icra edilecektir. Programımızda hem devlet hem de millet olarak hem Kürtçe hem de Türkçe tebliğler dinleyeceğiz. Kürtçe kitaplar tanıtacağız, Kürtçe film seyredeceğiz, Kürtçe şarkılara eşlik edeceğiz. Normalin ta kendisi olan bu etkinlikler 20 yıl önce maalesef hayaldi. Büyük bir medeni cesaretle ve kararlı adımlarla bugüne geldik. İnşallah daha çok mesafe alacağız.”
Demircan’ın konuşmasının ardından söz alan Vali Münir Karaloğlu ise program ile 3 önemli şahsiyeti Diyarbakır’dan insanlığın önemine sunmuş olacaklarını belirterek, Feqiye Teyran, Molla Ahmed-i Cezeri ve Ahmed-i Hani’yi entellektüel, sanatsal ve kültürel etkinliklerle anmış olacaklarını ve onların ışığını yeniden insanlıkla buluşturacaklarını ifade etti.
Valilik ve belediye olarak programa katkı sunacaklarını belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:
“En önemli katkımız, Büyükşehir Belediyesi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’yle ortak yayın protokolü imzalayacağız. Şu ana kadar Kültür ve Turizm Bakanlığımız Kürt klasiklerinden sayılan 6 eserin yayımını gerçekleştirmişti. 3’ünün ortak yayımı zaten yapıldı. Bakanlık ve Diyarabakır Büyükşehir Belediyesi olarak Kürtçe ve Türkçe olarak bu eserleri yayınladık. İnşallah imzalayacağımız protokolle beraber hem yayınlanmış olanlar hem de bundan sonra bakanlık ile belediyemizin ortak yayınıyla daha çok insana ulaştırmak üzere inşallah yayımını gerçekleştirmiş olacağız.”
Lansmanda, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve TRT Kürdi Kanal Koordinatörü Kemal Gümüş de bir konuşma yaptı