Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-02-2022 20:27   Güncelleme : 22-02-2022 20:27

Diyarbakır’da 2021 Yılı Gıda Güvenilirliği Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Diyarbakır’da 2021 Yılı Gıda Güvenilirliği Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Diyarbakır’da 2021 Yılı Gıda Güvenilirliği Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

​Tarım ve Orman İl müdür yardımcısı Mehmet Hüseyinoğlu başkanlığında il müdürlüğü toplantı salonunda, gıda güvenilirliğine yönelik genel durum değerlendirme toplantısı yapıldı. İl Müdür Yardımcısı Mehmet Hüseyinoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya,  Gıda ve Yem Şube Müdürü Dr. Berna Duman Aydın ve şube müdürlüğünde görev alan tüm gıda kontrol görevlileri katıldı.

Açılış konuşmasını takiben şube müdürlüğünde bulunan farklı birimlerde görev yapan her bir birim personeli söz alarak birim sorumluluğunda yapılan iş ve işlemleri özetledi ve 2021 yılında denetimlerde karşılaşılan sorun ve çözüm önerilerini dile getirdiler.  Hüseyinoğlu, her yıl bir önceki yıla nazaran artarak devam eden gıda, gıda ile temas eden madde ve malzeme ve hayvansal yem denetimlerinden memnuniyet duyduklarını dile getirerek 2021 yılı içerisinde gerçekleşen başarılı çalışmalar için tüm personellere teşekkür etti. Ayrıca 2021 yılında aktif olarak çalışan tüm gıda kontrol görevlileriyle bahsi geçen işletmelere toplam 19216 adet denetim ve 633 adet numune alımı gerçekleştirildiğini 2021 yılında uygunsuzluk tespit edilen 102 adet işletmeye de toplamda 1.047.196,00 TL tutarında idari yaptırım uygulandığını dile getirirken, “2022 yılında Diyarbakır’da gıda güvenilirliğini en üst seviyeye taşımak için gıda kontrol görevlilerine büyük bir görev verildiğini ve gıda kontrol görevlileri olarak bu görevi layıkıyla yerine getirmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz” dedi.

İşletme denetimlerinin yanısıra tüketicinin kendisinin de bir denetçi olduğunu ifade eden Hüseyinoğlu, şube müdürlüğü personellerince tüm tüketici gurubuna yönelik verilen gıda okuryazarlığı ile ilgili eğitimlere ivme kazandırmak gerektiğini bununla tüketicinin güvenilir gıdaya daha rahat ulaşabileceğini dile getirdikten sonra toplantı sona erdi.