Diyarbakır Haber
HV
22 ŞUBAT Perşembe 00:20

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi,Çevre dostu projelerle doğa koruyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği çevre dostu yatırımlarla kentin doğası, havası ve suyunun kirlenmesini önlüyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-12-2022 20:36   Güncelleme : 27-12-2022 20:36
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi,Çevre dostu projelerle doğa koruyor

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, kentin en önemli sorunların biri olan vahşi depolaya son vererek Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) projesini hayata geçirdi.

EKAY projesi kapsamında kurulan Biyogaz Santrali ile çöp gazından elektrik enerjisi üretilerek gelir elde ediliyor.

EKAY’da elektrik üretiminin başlandığı Haziran 2021’den bu yana 2 bin 980 MWh elektrik üretilerek 10 milyon 290 bin lira gelir elde edildi.

İlçelere aktarma istasyonları kuruluyor

Ülke ekonomisine katkı sunacak proje kapsamında ilçelerde yapılacak aktarma istasyonlarının çalışmaları da başladı.

Ergani’de tamamlanan, Silvan ve Bismil’de devam eden aktarma istasyonları ile ilçelerde vahşi depolamaya son verilecek ve ilçeler temiz bir çevreye kavuşacak.

“Diyarbakır İklim Değişikliği Eylem Planı Çalıştayı” gerçekleştirildi

Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyayı etkileyen iklim değişikliği sorununa karşı çözüm önerileri ortaya koymak ve bu çözüm önerilerine uygun eylem planını oluşturmak amacıyla "Diyarbakır İklim Değişikliği Eylem Planı Çalıştayı" düzenledi.

Valilik, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda elde edilen veriler ışığında taslak plan oluşturuldu.

Çalışmalar sonucunda hazırlanacak “Diyarbakır İklim Değişikliği Eylem Planı” Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayıyla hayata geçirilerek kentin küresel ısınma etkilerinden daha az etkilenmesi için projeler yürütülecek.

GES ile 609 bin 259kw saat elektrik üretildi

Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji sistemlerinde örnek projelere imza atan Büyükşehir Belediyesi, otogar ve Sümerpark’a kurduğu Güneş Enerji Santrali (GES) ile 2022’de 609 bin 259 kw saat elektrik üretiminden tüketim fazlası enerji satışından 1 milyon 575 bin lira gelir elde etti.

Üretilen enerji Otogarda ve Sümerpark içerisindeki hizmet alanlarının elektrik ihtiyacını karşılıyor. Fazla üretilen elektrik enerjisi ise sayaçlardan geçirilip DEDAŞ’a ait iletim hatlarına aktarılıyor.

DEDAŞ, GES tarafından üretilen enerji miktarını baz alarak her ay düzenli şekilde Büyükşehir Belediyesi’ne nakdi ödemede bulunuyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, kurduğu ekiplerle yıl boyunca kentteki kaçak hafriyata karşı teyakkuzda oldu.

Hafriyat Yönetim Bilgi Sistemi’ni (HYBS) ile hafriyat kamyonlarını uydudan izleyen ekipler ayrıca sahada yürüttükleri fiziksel denetimlerle de kaçak hafriyat dökümüne müsaade etmedi.

Tıbbi atık denetim ekipleri kentteki tüm özel ve kamu sağlık kuruluşlarında tıbbi atıkların halk sağlığı üzerinde tehdit ve tehlikeoluşturacak evsel atıklarla karıştırılmaması konusunda uyarılar yapıldı, gerekli tüm önlemler alındı.

Ekipler, insan sağlığını etkileyen gürültü kirliliği ile mücadele amacıyla “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” kapsamında umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendirerek yıl boyunca denetimlerini sürdürdü.

Yasal sınırı aşarak gürültü kirliliğine neden olan işletmeleri, ses ölçüm cihazıyla tespit edip kamerayla kayıt altına aldı, ardından durum tespit tutanağı tuttu.

2022 yılında il genelinde gürültü kirliliğine yönelik yapılan denetimlerde 128 işletmeye uyarı verildi, kurallara uymayan iş yerlerine ise 90 bin 481 TL idari para cezası kesildi.

2022 yılında kentte 2 bin 433 işyerine ise ruhsat denetimi yapıldı.

Sıfır atık ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, çevre bilincinin artırılması amacıyla Güneşevinde, özel ve kamu okullarında eğitimler aralıksız devam etti.

Kent genelinde 40 okul ile 10 bin öğrenciye eğitim verildi.

Temizlik Şube Müdürlüğü’nü ekipleri, Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinde hastaneler başta olmak üzere vatandaşların sıklıkla gittiği kamu kurum ve özel kuruluşlar ile cadde, bulvar, sokak ve kaldırımlarda temizlik çalışması yaptı.

Ekipler, bayramlarda ve dini günlerde vatandaşların mezarlık ziyaretlerini rahat bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla Yeniköy, Şehitlik, Alipınar, Mardinkapı ve Çiftehavuzlar mezarlıklarını temizledi.

Ekipler ayrıca, otogar, havaalanı, otobüs durakları ve üst geçit gibi vatandaşların yoğun olarak kullandıkları yerlerde yıl boyunca temizlik ve dezenfektan çalışması yürüttü.

AdminAdmin

YORUMLAR