Gündem
Giriş Tarihi : 04-09-2021 13:39   Güncelleme : 04-09-2021 13:39

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: Vali Karaloğlu: “Yeter ki Diyarbakır huzuruna sahip çıksın”

“Diyarbakır’ın çözülemeyecek problemi yok

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: Vali Karaloğlu: “Yeter ki Diyarbakır huzuruna sahip çıksın”

“Diyarbakır’ın çözülemeyecek problemi yok. Diyarbakır halkıyla beraber biz Diyarbakır’ın her sorunu Allah’ın izni ile çözeriz. Anahtar Diyarbakır’daki huzur ve güvenin devam etmesi”
Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesince yenilenen Sanat Sokağının açılışını gerçekleştirdi.
Büyükşehir Belediyesi, merkez Yenişehir ilçesindeki kentin en işlek ve sembol sokaklarından biri olan Sanat Sokağı’nı vatandaşların ailece gezebilmesi ve kültürel etkinliklerin merkezi olarak kullanılması için yeniden düzenledi.
Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Sanat Sokağı’nın açılışı dolayısıyla gün boyu bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.
Vali Karaloğlu, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır annelerinin evlat nöbetinin yıl dönümü olduğunu anımsatarak, “2 yıl önce 3 Eylül’de Diyarbakır’ın yürekli anneleri ‘Artık bizim çocuklarımızı zorla ve kandırarak daha götürmeyin. Yeter artık, edi bese.’ dediler. Bugün üçüncü yıla girdik. Burada yürekli annelerin onurlu direnişlerini selamlayarak konuşmama başlamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.
Diyarbakır’a atandığına kente gelmeden sosyal medya hesabından “Diyarbakırlılar, benden beklentiniz nedir? Diyarbakır’da neyi yaparsam, hangi problemi çözersem mutlu olursunuz, benden razı olursunuz?” diye sorduğunu hatırlatan Karaloğlu, gelen her talebi “Baş göz üstüne” diyerek karşıladıklarını belirtti.
Karaloğlu, en çok şikayet aldıklarının konulardan bir tanesinin de Sanat Sokağı’nın durumuyla ilgili olduğunu ifade ederek, şunları aktardı:
“Arkadaşlarla konuştuk.

Sanat Sokağı artık sanatta değil de hiçbirimizin duymak istemediği konularla anılır olmuş. Diyarbakır’ın yeni yerleşim alanları geliştikçe 20, 30 sene önceki gözde mekanları maalesef farklı bir hüviyete büründü. Vatandaşımızın, derneğin, esnafımızın talebi haklı gördüm.”
Sanat Sokağı’nın kalitesini arttırmak esnafın görevi
Projesi Yenişehir Belediyesince yapılan çalışmayla Sanat Sokağı’nı yenilediklerini, üzerlerine düşen vazifeyi yerine getirdiklerini dile getiren Karaloğlu, kendilerinin de sokak esnafı, gayrı menkul sahipleri ve ikamet eden vatandaştan beklentilerinin olduğunu vurguladı.
Karaloğlu, şöyle konuştu:
“Artık buradaki esnafın da kendisine çeki düzen vermesi lazım. Dükkanını sokağı yakışır hale getirmesi lazım. Gayrimenkul sahiplerinin de dairesini dükkanını kiraya verirken biraz sağına soluna bakması lazım. Dairesini, dükkanını kime kiraya veriyorum diye bakması lazım. İnsanlar, aileleriyle, çoluk çocuğuyla beraber akşam sokağa çıktığında ‘Nerede kahve içelim, Nerede dondurma yiyelim, Nerede yemek yiyelim.’ diye düşündüklerinde akıllarına ilk Sanat Sokağı gelsin.Biz yapacağımızı yaptık. Burayı esnafımıza, bölgenin halkına teslim ettik. Bundan sonra buranın kalitesini artırmak onların görevi. Bu konuda da çok ciddi iyileşmeler var. Esnafımız kendisini yeniliyor. Her geldiğimde biraz daha yenilenmiş olarak görüyorum.”
Karaloğlu, Diyarbakır halkının nefes alabilmesi için Büyükşehir Belediyesince Sanat Sokağı’nın ismine yakışır sanatsal, kültürel faaliyetlerin düzenleneceğine işaret etti.
Karaloğlu, resmiyette farklı olan sokağın adını Sanat Sokağı olarak değiştirdiklerinin aktararak, “İnşallah bundan sonra esnafımızın ve halkımızın da desteğiyle bu kimliğini hiç kaybetmesin diye temenni ediyorum.” dedi.
“Diyarbakır huzuruna sahip çıksın”
Diyarbakır’ın cadde cadde sokak sokak bütün sorunlarını öncelik sıralaması yaptıklarını ifade eden Karaloğlu, Diyarbakır için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirtti.
Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’a büyük değer verdiğini aktararak, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Diyarbakır’ın çözülemeyecek problemi yok. Diyarbakır halkıyla beraber biz Diyarbakır’ın her sorunu Allah’ın izni ile çözeriz.Bu şehrin 40 yıldır gündemini, ufkunu kararttılar. Artık bu şehirde huzur hakim, mutluluk hazır hakim olsun. Bu şehirde kültürden, sanattan, spordan bahsedelim istiyoruz. Biz bu şehrin bütün problemleri çözeriz. Diyarbakır halkı bize güvensin, ekibimle 24 saat hafta içi, hafta sonu çalışıyorum. Çalışmaya da hazırız. Yeter ki Diyarbakır huzuruna sahip çıksın.”
Karaloğlu, daha sonra Sanat Sokağı’ndaki esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla sohbet etti.
Sokağa yerleştirilen oyun gruplarında eğlenen çocuklarla da bir süre vakit geçiren Karaloğlu, salıncaktaki çocukları salladı.
Açılış törenine AK Parti Diyarbakır Milletvekili Dr. Mehmet Mehdi Eker, milletvekilleri Ebubekir Bal, Oya Eronat, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayhan Kardan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları katıldı..