Gündem
Giriş Tarihi : 09-09-2021 22:29   Güncelleme : 09-09-2021 22:29

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: Mola Evleri’nin inşaatı tamamlanıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylere sahip ebeveynlerin gündelik işlerini yapabilmeleri için çocuklarını bırakabilecekleri “Gündüzlü Bakım Merkezi Mola Evi” inşaatı çalışmalarında sona yaklaştı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: Mola Evleri’nin inşaatı tamamlanıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylere sahip ebeveynlerin gündelik işlerini yapabilmeleri için çocuklarını bırakabilecekleri “Gündüzlü Bakım Merkezi Mola Evi” inşaatı çalışmalarında sona yaklaştı.
Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak ve ailelerine destek olmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.
Vali Münir Karaloğlu’nun göreve başlamasıyla kentin eksikliklerinin giderilmesi için verdiği talimatla Büyükşehir Belediyesi, zihinsel engelli bireylere yönelik ‘Gündüzlü Bakım Merkezi Mola Evi’ kurmak için harekete geçti.
İnşaatların yüzde 95’i tamamlandı
Fen İşleri Daire Başkanlığı, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde belirledikleri iki yapıda, projenin hedef gruplarının ihtiyaçları doğrultusunda iki Mola Evi kurma çalışması başlattı.
İnşaatlarının yüzde 95’ini tamamlayan Fen İşleri Daire Başkanlığı, Mola Evleri’ni Ekim ayında hizmete açmayı hedefliyor.
Merkezde, aile üyelerinin kaliteli zaman geçirmesine olanak sunmak, zihinsel engelli bireylere öz bakım becerileri ile günlük yaşam becerilerini kazanmalarını desteklemek, bireylerin bağımsızlaşmaları ve özgüven kazanmaları amaçlanıyor.
Engelli bireylerin yaşam kalitesini artıracak ve engelli bakımında ailelerin yaşadığı sorunların çözümünde yardımcı olacak merkezde; revir, uyku odası, çağrı merkezi, engelli araç hizmeti, psikososyal servis, eğitim odaları, hobi sınıfları, spor salonu, müzik sınıfı, mutfak ve yemekhane bulunacak.