Gündem
Giriş Tarihi : 05-09-2021 01:54   Güncelleme : 05-09-2021 01:54

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: Diyarbakır dergisinin ikinci sayısı çıktı

Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin zengin tarih ve kültürünü okuyucuyla buluşturan, 3 ayda bir yayınlanan “Diyarbakır Kültür ve Medeniyet” dergisinin ikinci sayısı çıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: Diyarbakır dergisinin ikinci sayısı çıktı

Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin zengin tarih ve kültürünü okuyucuyla buluşturan, 3 ayda bir yayınlanan “Diyarbakır Kültür ve Medeniyet” dergisinin ikinci sayısı çıktı.
Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi, kültürel ve gastronomisini ele alıp aidiyet duygusunu pekiştirmek, dışarıdan gelecek olan konuklara Diyarbakır’ı detaylı şekilde tanıtmak amacıyla yayınladığı “Diyarbakır Kültür ve Medeniyet” dergisinin ikinci sayısı okuyucuyla buluştu.
“Diyarbakır Kültür ve Medeniyet” dergisi ikinci sayısında “Ben Diyarbakır’ım inanç taşıyorum” dosya konusuna yer verdi.
Dergi ikinci sayısının baş yazısında, Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır’ın bir şaheser, sayfaları çevirmekle bitmeyen, gören göze, işiten kulağa biteviye yeni sırlarını açan bir kitap olduğunu belirtti.
Karaloğlu, yazısının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Bu sayfalarda tarihi ararken medeniyeti buluruz, insanı ararken inancın kuytu köşelerine gireriz. Bir şehri tanımaya çalışmak aslında en başta inancın izini sürmektir; dinler tarihine doğru bir yolculuğa çıkmaktır. Çünkü hayatı da, insanı da, medeniyeti de, şehri de besleyen inançtır.”
Bu anlamda Diyarbakır’ın müstesna bir şehir olduğuna değinen Karaloğlu, kentin ermişleri, azizleri, velileri, kutlu yolun yolcuları, işaretleriyle ve tılsımlarıyla efsunkar bir şehir özelliğini taşıdığını kaydetti.
Diyarbakır olmadan dinler tarihi yazılamaz
Karaloğlu, Diyarbakır olmadan dinler tarihinin yazılmayacağını ifade ettiği makalesini şu kelimelerle tamamladı:
“Onun medeniyet dünyamıza ve manevi iklimimize kattığı pay olmadan hep bir yanımız eksik kalır. Ulu Cami’nin, Sahabeler Türbesi’nin, Eğil’in, Makam Dağı’nın, Pir Aziz’in; ilk çay höyüklerinin, kiliselerin, tapınakların inançların, efsanelerin dokunuşu olmadan, dinleri de, medeniyet duyarlılığımızı oluşturan hissiyatı da anlamak mümkün değildir. Bütün değerleriyle Diyarbakır, inancın kalbine açılan kapının anahtarıdır.” 
Derginin “Diyarbakır’a ben de gittim” bölümünde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve Paraguay Ankara Büyükelçisi Ceferino Valdez Peralta kentle ilgili gözlemlerini okuyuculara birer yazıyla aktarıyor. 
Bu ay ki dosya konusu “İnanç”. Yazarların ele aldığı geçmişten günümüze kentte karşılık bulmuş ilahi ve çok tanrılı dinler, şehirde bulunan cami, medreseler, kabirler ve makamlar hakkında okuyuculara derin bilgiler sunuyor. 
Büyükşehir Belediyesi, kentin turizmine katkı sunmak için hazırlayıp yayınladığı “Diyarbakır Kültür ve Medeniyet” dergisini 3 ayda bir okuyucuyla buluşturacak.