Gündem
Giriş Tarihi : 03-05-2022 14:09   Güncelleme : 03-05-2022 14:09

DİSKİ daha sağlıklı su için temizlik çalışması yaptı

DİSKİ daha sağlıklı su için temizlik çalışması yaptı

DİSKİ daha sağlıklı su için temizlik çalışması yaptı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentte daha sağlıklı su üretmek için Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde temizlik çalışması yürüttü.
Su Tesisleri Daire Başkanlığı, kent merkezine günlük yaklaşık 259 bin ton su sağlayan tesiste detaylı temizlik, bakım ve onarım çalışması başlattı.
Ekipler, çalışmalar kapsamında 32 kilometre uzaklıktan çelik borular vasıtasıyla Dicle Barajı’ndan gelen ham suyun ilk durağı olan havalandırma ünitelerinde detaylı fiziki temizlik çalışması yürüttü, dezenfeksiyon yaptı.
“Amaç, kentte sağlıklı su temin etmek”
Çalışmaları denetleyerek personelden bilgi alan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, amaçlarının kent merkezine kesintisiz ve sağlıklı su temin etmek olduğunu söyledi.
Suyun barajdan itibaren 32 km yolculuğunda arıtma tesisine geldiği ilk nokta olan havalandırma havuzu sayesinde oksijen içeriğinin yükseldiğine değinen Tutşi, bu ünitelerde karbondioksit, hidrojen sülfit, diğer kokulu bileşiklerin uzaklaştırıldığını ve böylelikle su da ki tat ile koku kalitesinin arttığını ifade etti.
Tutşi, çalışma öncesi su arzında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için tüm depoları dolu şekilde tuttuklarını söyledi.
“Sağlıklı su için düzenli depo temizliği yapılmalı”
Vatandaşlarında bina depolarında yılda en az bir defa bu işlemi yapmaları durumunda sudan kaynaklı hastalıkların önüne geçileceğini ileten Tutşi, temizliği yapılmayan depoların hastalık saçabileceğini sözlerine ekledi.