Eğitim
Giriş Tarihi : 30-11-2021 18:50   Güncelleme : 30-11-2021 18:50

DİCLE ÜNİVERSİTESİ: YUNUS’UN SESİ, HACI BEKTAŞ’IN NEFESİ

YUNUS’UN SESİ, HACI BEKTAŞ’IN NEFESİ

DİCLE ÜNİVERSİTESİ: YUNUS’UN SESİ, HACI BEKTAŞ’IN NEFESİ
YUNUS’UN SESİ, HACI BEKTAŞ’IN NEFESİ

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan genelge ile Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli 2021 yılı UNESCO tarafından anma ve kutlama yılı arasına alındı. Bu etkinlikler kapsamında iki önemli ismi olan Hacı Bektaş Veli ile yine Anadolu kültürünün önemli ismi Yunus Emre’yi anmak üzere Dicle Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) tarafından “Yunusun Sesi, Hacı Bektaş’ın Nefesi” konseri sanatçı Sedat Anar ile sahneye taşındı. 

Dicle Üniversitesi 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konsere Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Rektör Yardımcısı Ahmet Tanyıldız, dekanlar, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Sedat Anar, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre’nin dizelerinden oluşan türkülerini Doğu müziğinin kadim enstrümanları olan santur ve erbane ile seslendirdi. Hz. Mevlana, Yunus Emre ve Muhammed Nasuhi gibi daha birçok tasavvuf ehillerinin şiirlerinden yaptığı besteler ve geleneksel dini müzik ile Anadolu müziğini buluşturan Sedat Anar, eşi Damla Anar ve kardeşi Selahattin Anar ile mini bir konser verdi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, ‘’Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 2021 yılını Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıl dönümü, Ahi Evran’ın doğumunun 850. Yıl dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. Yıl dönümü münasebetiyle anma yılı ilan etmişti. Cumhurbaşkanlığı da Resmî Gazete’de yayınladığı genelgelerle her üç edebî ve tarihî şahsiyetin 2021 yılı boyunca ülke genelinde ve yurt dışında düzenlenecek etkinliklerle anılmasına karar verdi. Biz de üniversite olarak bu önemli şahsiyetleri anmak adına böyle bir program düzenledik ve düzenlemeye de devam edeceğiz’’ şeklinde konuştu.