Eğitim
Giriş Tarihi : 10-12-2021 19:44   Güncelleme : 10-12-2021 19:44

DİCLE ÜNİVERSİTESİ: TARIMSAL İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI

TARIMSAL İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI

DİCLE ÜNİVERSİTESİ: TARIMSAL İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI
TARIMSAL İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI

Diyarbakır Valiliği tarafından organize edilen ve ayda bir kez kahvaltılı olarak düzenlenen “Tarımsal İş Birliği Toplantısı” ÇAYKUR Diyarbakır Bölge Müdürlüğünde düzenlendi. Toplantıya Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu başkanlık yaparken, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mikdat Şimşek ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Vural, ÇAYKUR Diyarbakır Bölge Müdürü Aytekin Tuncer, ve diğer tüm kurum müdürleri toplantıya katıldı. Toplantıya katılan kurum yetkilileri, kurumları hakkında bilgi verip, yaşanan sorunları dile getirdi.

Toplantıya katılan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şimşek, ülkemizdeki tarımın mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri hakkında bilgilendirmede bulundu. Bu bağlamda, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin önem arz ettiği günümüz ve geleceğin dünyasında mümkün olabilen tarımsal alanlarda su ve gübrenin birlikte verilebildiği ‘Fertigasyon Yöntemi’nin uygulanmasının zorunluluk arz ettiğini, hatta değişik isimler adı altında verilen tarımsal hibe ve kredilerin ‘Fertigasyon Yöntemi’nin yapılabileceği yerlerde, bu yöntemi uygulayan çiftçilere öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı. Bu yöntemin uygulanması halinde, su kaynaklarının düzenli ve tasarruflu kullanılmasına, topraklarda çoraklaşmanın önlenmesine, daha verimli ve kaliteli ürünün alınmasına sebep olacağını, tarımsal sulama açısından Konya Ovası Projesi olan KOP’ta yapılan hatalardan ders çıkarılmayarak Güneydoğu Anadolu Projesi’ndeki GAP’ta da aynı hataların yapılmasının düşündürücü olduğunu ifade etti.

ÇAYKUR Diyarbakır Bölge Müdürünün nezaretinde çay ürünleri satışının yapıldığı birimler katılımcılar tarafından gezilmesiyle toplantı son buldu.