Eğitim
Giriş Tarihi : 07-09-2021 05:58   Güncelleme : 07-09-2021 05:58

DİCLE ÜNİVERSİTESİ: MATEMATİKSEL AKIL YÜRÜTME BECERİSİNİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK TEKNOLOJİ DESTEKLİ ETKİNLİK TASARLAMA PROJESİ

MATEMATİKSEL AKIL YÜRÜTME BECERİSİNİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK TEKNOLOJİ DESTEKLİ ETKİNLİK TASARLAMA PROJESİ ‘’Matematiksel  Akıl Yürütme Becerisini Geliştirmeye Yönelik Teknoloji Destekli Etkinlik Tasarlama” isimli 4005 TÜBİTAK projesinin açılış toplantısı yapıldı

DİCLE ÜNİVERSİTESİ: MATEMATİKSEL AKIL YÜRÜTME BECERİSİNİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK TEKNOLOJİ DESTEKLİ ETKİNLİK TASARLAMA PROJESİ

MATEMATİKSEL AKIL YÜRÜTME BECERİSİNİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK TEKNOLOJİ DESTEKLİ ETKİNLİK TASARLAMA PROJESİ‘’Matematiksel  Akıl Yürütme Becerisini Geliştirmeye Yönelik Teknoloji Destekli Etkinlik Tasarlama” isimli 4005 TÜBİTAK projesinin açılış toplantısı yapıldı.
Dicle Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliği ile düzenlenen ve 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında desteklenen, yürütücülüğünü Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Yılmaz Zengin’in yaptığı “Matematiksel Akıl Yürütme Becerisini Geliştirmeye Yönelik Teknoloji Destekli Etkinlik Tasarlama ” adlı projenin açılış toplantısı Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi konferans salonunda düzenlendi. Açılış programında Üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, dekanlar, çok sayıda akademisyen ve katılımcılar yer aldı.
Açılış programında konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden birçok matematikçinin konuk olarak katıldığı programa ev sahipliği yapmanın onurunu yaşadıklarını söyledi. Karakoç, Matematik karşımıza sadece akademik alanda çıkmıyor hayatın her alanında karşılarına çıktığını kaydederek, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Proje kapsamında ögrencilerin matematiksel akıl yürütme becerilerini geliştirmek amacıyla, matematik öğretmenlerinin yeni bilgi ve iletişim teknolojilerini güncel pedagojik ilkelerle birlikte kullanarak etkinlikler tasarlayabilmelerini sağlama ve bu yönde farkındalık düzeylerini artırma amaçlanmaktadır.
05-11 Eylül 2021 tarihlerinde üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenecek projede matematik eğitiminde teknoloji entegrasyonu, matematiksel akıl yürütme, açık kaynak kodlu matematiksel yazılım ve programlama dili alanlarında uzman eğitmenler görev alacaktır. Eğitmenler etkinliklerini tasarlarken ve yürütürken matematik eğitiminde yeni bilgi ve iletişim teknolojilerini güncel pedagojik ilkelerle bütünleştirecek ve etkinliklerin uygulanmasında özgün ve yeni yaklaşımları matematik öğretmenlerinin de uygulamalı olarak deneyimlemelerine fırsat sunacaklardır.