Eğitim
Giriş Tarihi : 09-11-2021 20:21   Güncelleme : 09-11-2021 20:21

DİCLE ÜNİVERSİTESİ: DİCLE ÜNİVERSİTESİ “DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI” LİSTESİNDE YERİNİ ALDI

DİCLE ÜNİVERSİTESİ "DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI" LİSTESİNDE YERİNİ ALDI

DİCLE ÜNİVERSİTESİ: DİCLE ÜNİVERSİTESİ “DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI” LİSTESİNDE YERİNİ ALDI
DİCLE ÜNİVERSİTESİ “DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI” LİSTESİNDE YERİNİ ALDI 
Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından, 22  bilimsel alan ve 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 190 bin bilim insanının yer aldığı liste Elsevier veri tabanında yayımlandı. 19 Ekim 2021 tarihinde Stanford Üniversitesi tarafından Elsevier veri tabanında yayımlanan ve 2020 alıntı yılına göre, ilk yüzde 2‘lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi “Kariyer Boyu Etki” ve “Yıllık Etki (2020 yılı çalışmalar)” olarak iki kategoride listelendi.

Listede akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalarına yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı. 
Bilim insanlarının sadece “2020 yılı çalışmaları” dikkate alınarak oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 190.063 bilim insanı sıralanmış; sıralamaya Türkiye’den 1150 öğretim üyesi girmiş olup, bu listede Dicle Üniversitesi’nden  4 öğretim üyesi yer aldı.

Bilim insanlarının kariyerleri boyunca yaptıkları çalışmalar, ‘’Kariyer Boyu Etki’’ kategorisi kapsamında ve bilim insanlarının sadece 2020 yılı çalışmaları dikkate alınarak yapılan değerlendirme (Yıllık Etki: 2020 yılı çalışmalar kategorisi) kapsamında ise Prof. Dr. Erol Kılıçkap (DÜ Mühendislik Fakültesi Makine Müh. Bölümü) Prof. Dr. İbrahim Kaya (DÜ Mühendislik Fak. Elk. Elktr. Müh. Bölümü) Prof. Dr. Sadık Özgür Değertekin (Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü) Dr. Öğretim Üyesi Ömer Oruç (Fen Fakültesi Matematik Bölümü, Uygulamalı Matematik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi) listede yer aldı.

Hocalarımızı kutlar, başarılarının devamını dileriz.